
Спільне дослідження OpenAI і MIT Media Lab виявило, що тривале використання ChatGPT може призвести до залежності у деяких користувачів.
Вчені опитали тисячі людей і виявили, що невелика група "досвідчених користувачів", які часто і довго взаємодіють з чат-ботом, демонструє ознаки проблемної поведінки. Це проявляється в заклопотаності, синдромі відміни, втраті контролю і перепадах настрою, що вказує на емоційну прив'язаність.
Дослідники зазначили, що користувачі, які проводять з ChatGPT більше часу, частіше сприймають його як друга, особливо якщо вони почуваються самотніми або тривожними. При цьому емоційна залежність виявилася сильнішою у тих, хто використовує чат-бот для таких завдань, як мозковий штурм або пошуку відповіді на питання, порівняно з тими, хто використовував ChatGPT в "особистих" цілях, наприклад, для обговорення емоцій і спогадів.
Люди, як правило, використовували більш емоційну мову під час використання текстового режиму ChatGPT, ніж під час використання розширеного голосового режиму, а "голосові режими були пов'язані з кращим самопочуттям за умови короткочасного використання", - пояснюється в статті.
Висновки дослідження підкреслюють, що тривале використання ChatGPT посилює ризик залежності незалежно від типу взаємодії. Це особливо помітно у людей із браком соціальних зв'язків, що може призвести до глибоких парасоціальних стосунків із ШІ. Вчені попереджають, що такі тенденції можуть викликати негативні емоції, включно зі страхом і сумом, і вимагають подальшого вивчення впливу чат-ботів на психіку.