Верховний суд США сьогодні визнав конституційним закон, що накладає з 19 січня заборону на діяльність сервісу коротких відео TikTok у США в разі відмови материнської китайської компанії ByteDance від його продажу. Суд постановив, що законопроєкт є "виправданим нейтральним за змістом обґрунтуванням", висловивши стурбованість можливістю збору Китаєм величезних обсягів даних про громадян США за допомогою платформи TikTok.
"Немає сумнівів у тому, що для більш ніж 170 мільйонів американців TikTok пропонує великий канал для висловлення думок і взаємодії користувачів, - йдеться в рішенні суду. -Але Конгрес постановив, що блокування або продаж необхідні для вирішення добре обґрунтованих проблем національної безпеки, що стосуються практики збору даних TikTok і відносин з іноземним противником".
Рішення Верховного суду США означає, що TikTok буде заблоковано на території США 19 січня, якщо цей термін не буде продовжено президентом Джо Байденом, який залишає свій пост (Joe Biden), або ByteDance не продасть компанію. Однак представник Байдена раніше вже повідомив, що глава Білого дому залишить долю соцмережі в руках обраного президента Дональда Трампа (Donald Trump).
Трамп розглядає можливість після вступу на посаду видати указ, який на термін від 60 до 90 днів зупинить дію закону про примусовий продаж TikTok під загрозою блокування платформи у США. Це дасть змогу його адміністрації провести переговори або знайти тимчасове рішення - в іншому разі соцмережа може бути заблокована вже найближчої неділі.
Експерти сумніваються, що Трампу вдасться врятувати TikTok, оскільки він ще не приведений до присяги. Невизначеність ситуації може зіграти злий жарт із постачальниками послуг, такими як Apple, Google і Oracle, якщо вони й надалі надаватимуть ресурси TikTok після технічного набрання забороною чинності.
Деякі потенційні покупці чекають на набуття забороною чинності, розраховуючи на поступки під час продажу з боку ByteDance. Наприклад, Project Liberty мільярдера Френка Маккорта (Frank McCourt) хоче купити застосунок без алгоритму і перевести його на власний протокол соціальної мережі. Але поки не ясно, чи дозволить Китай продаж, навіть у такому урізаному варіанті. З чуток, китайські чиновники обмірковують ідею переконати Ілона Маска (Elon Musk) виступити в ролі покупця або посередника потенційної угоди.
У справі, що розглядається, сторонами протиставлялися свобода слова і проблеми національної безпеки. Юристи TikTok і група блогерів із платформи стверджують, що заборона порушить Першу поправку Конституції США. Уряд США наполягає, що закон про блокування соцмережі, ухвалений переважною більшістю Конгресу і підписаний президентом США, вкрай важливий для національної безпеки.
Судді зазначили, що їхнє рішення слід розуміти, як вузькоспрямоване, з огляду на те, що справа стосується "нових технологій із перетворювальними можливостями". "Масштаб TikTok і його схильність до контролю з боку іноземних супротивників, а також величезні масиви конфіденційних даних, які збирає платформа, виправдовують диференційоване ставлення для вирішення проблем національної безпеки уряду. Закон, спрямований проти будь-якого іншого оратора, за необхідності потягне за собою окреме розслідування і окремі міркування", - заявив представник Верховного суду.